Kökslampa – min nya taklampa över köksbordet är äntligen uppe.
Äntligen är kökslampan uppe! Som jag har letat efter det att jag bestämt att min förra matbordslampa kommer att göra sig så fint i vardagsrummet över soffbordet istället. Den är i bronsbrunt tyg och jag köpte den på Mio för 7 år sedan när jag flyttade in i lilla studentlyan. Där passade den perfekt då matrum, sovrum, vardagsrum, arbetsrum var i ett och allt måste passa ihop för att skapa någon slags harmoni.
Till köket i nya lyan tänkte jag mig istället en större metallampa i gammal stil, kanske typ bumling eller knubbling, kanske industri, i mässing fast bäst skulle det passat med stålfärgat då köksgolvet är grått, köksbänkarna mörkgråa och alla detaljer är stålfärgade. Snyggt men alltför kallt för mig. Kanske skulle det skära sig med guld, mässing eller bronsfärgad metall.
Med det gick jag snabbt över till färg, först chockrosa alternativt mörkrosa som jag älskar och som skulle ge ”det” till köket. Utbudet av rosa lampor visade sig vara tämligen magert. Den jag fastnade för var från Roger Pradier och levererades inte till Sverige. En annan var i textil, Moster från LampGustaf och hur läcker som helst men mer passande i ett vardagsrum då den är i just textil, kanske i mitt. Diametern var i alla fall ok, 50 cm.
I sökningen på lampor hittade jag en superläcker i grönt och då det blev så fint med de lövmönstrade gardinerna i köksfönstret kunde jag tänka mig en grön lampa. Så rosa eller grön. Men grönt kan ge ett rätt kallt konstigt sken…och jag öppnade för smörblommegult som skulle lysa upp soligt och glatt till det gröna samt fungera utmärkt till knallrosa, kanske till och med en plastlampa från 60-70-talet, eller varför inte i orange eller mörkbrunt…
Ett tag var jag inne på att köpa en stor metallampa på IKEA och lacka grön, senare att köpa en stor tyglampa och klä i samma tyg som gardinerna. Medan en i guld eller mässing skulle också passa fint. Svårt!
De lampor jag hittade var antingen var små, för dyra, svåra att få tag på och gick det var det utomlands och inte alltid leverans till Sverige och i några fall förlorade jag budgivningarna.
Till slut fastnade jag vid första ögonblicket för en större metallampa i mässing från Olsson & Jensen på Trendrum. Den var enkel, skulle ge ett varmt sken, riktigt snygg och skulle passa till allt. 51 centimeter i diameter och med en totalhöjd av 33 centimeter, var det en perfekt storlek. Snabb leverans med fri frakt var det också, yeay!
Sedan kom den, i ett jättepaket som var en utmaning att bära hem. Väl hemma var det inte bara att hänga upp den utan det skulle fixas på en kontakt och eventuellt borras. Suck! I lördags kom min gamla husvärdar förbi och hjälpte mig, som tur var, och nu hänger den där och passar helt perfekt – som om ingen lampa skulle passa bättre.
Filed under: Allmänt, Kök | Tagged: Kök, köksinredning, kökslampa, matbordslampa, taklampa |
[…] Kökslampa […]