Godaste godiset – bästa fugden någonsin
Godis med likör eller annat sprit har alltid varit en favorit, särskilt kombinationen med choklad. Stoppas det in ett körsbärs, är lyckan fulländad. En annan favorit är fudge och då särskilt den med whiskey, mest för att rom verkar ovanligt eller till och med icke-existerande.
Min ena brorsdotter tog med sig 2 askar kola från sin Irlandsresa. Den ena var en toffeekola med Irländsk whiskey i, ljus mjuk porös kola som var så god med tonen av whiskey i.
Den andra var det godaste jag smakat i fudgeväg, en fudge med Guinness och lite havssalt. Det kan ha varit det delikataste jag smakat i godisväg. Guinness är ett irländskt av typen stout som en mörk porter och ger det där djupet fudgen med maltkaraktär. Det passar förmodligen utmärkt tillsammans med choklad som i brownies också.
Nu till det värsta. Kommer jag någonsin komma över en till ask… Jag antar att det blir att prova mig fram och göra fudge själv.
Filed under: Allmänt | Tagged: fudge med Guinness, fugde, Guinness, Guinnessfudge, Guinnessgodis, Guinnesskonfekt, kola, toffee |
Kommentera