Fudge

Fudge – smakar som kola med lite choklad, men betydligt sötare och nästan nästan smälter i munnen, mitt favoritrecept sedan uppväxten

Godaste julgodiset från jag var liten eller bland det godaste. Jag har tänkt på det här receptet länge att jag ska be pappa om det. I år blev det av. Jag har inte kokat den här fudgen sedan jag flyttade hemifrån och då var jag nitton. Så det är nästan lika länge sedan som Dackefejden och ja det fanns dinosaurier på gatorna i Stockholm då.

Blev så där galet goda som jag minns dem, toksöta. Minns första gången jag gjorde dem och trodde det var en kola, och blev lite besviken över konsistensen att den var nästa lite smulad när det sista hälldes över eller rättare sagt fick ta hjälp av en sked för att få ut det sista och sen platta till. Skar dem i bitar och de var inte alls sega och vackert blanka. utan något porösa och gryniga. Jag trodde att jag misslyckats. Sedan när jag smakade dem….åh woooowhaowow så delikata. Jag har älskat fudge sedan dess, men det var inte så lätt att få tag i under många år. Sedan hittade jag whiskyfudge och ett år skickade en Mafia Wars-väninna flera sorter från England till jul.

Det är samma ingredienser som i kola men olika proportioner, som mer socker. Smaken påminner om kola, men konsistensen skiljer sig åt. Används termometer vid kokning så är fudge klar vid en lägre temperatur. Fugde kan smaksättas och i det här recept skulle det vara hackad mandel, men det har jag aldrig tillsatt.

Kokade nu fudge till adventsmyset där alla som ville skulle ta med något julgott.

4 hg

Ingredienser
3 dl strösocker
0,5 dl kakao
1 msk vaniljsocker
2 dl vispgrädde
50 g smör

Beskrivning
Smörj en form, ca 18 x 18 centimeter eller klä med bakplåtspapper. Blanda ingredienserna i en kastrull. Koka upp och låt koka tills det håller mjukt kulprov, 20-40 minuter. Rör då och då.

Ta av plattan och rör en stund med träslev så det svalnar lite.

Häll upp i formen.Ta hjälp av träsleven och sedan en vanlig sked för att få ur all fudgemassa till formen.

Låt svalna något och ställ sedan in i kyl ett par timmar.

Skär i fyrkantiga bitar och njut sedan.

Förvara i kylen.

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: