MAX – växtbaserad burgare

MAX – växtbaserad burgare på den svenska burgerkedja, Barkaby.

Av de hamburgerkedjor som finns föredrar jag MAX. Ändå var det säkert ett år sedan jag åt här. Nu är personalmatsalen på jobbet stängd och laga matlådor är något jag inte prioriterar. Så idag fick det blir årets första besök på MAX.

MAX har verkligen fortsatt att arbeta på veggoutbudet och det tycker jag är positivt. Jag blev sugen på burgare med Avokado så det fick bli deras Spicy Avocado Plant Beef. Spicy Avocado-temat är tydligen tidsbegränsat men Plant Beef finns i ordinarie sortiment går att byta ut till i alla deras Grand Deluxe-burgare. et beskrivs som kött men växtbaserat innehåller bland annat texturerat soja. & veteprotein.

Hamburgaren bestod av hamburgerbröd med sesam, smält cheddarost, Delifresh Plant Beef, tomat, tärnad avokado, överdrivet mycket picklad rödlök, färsk jalapeño, sourcream ‘n’ onion-dressing.

Om jag inte vetat att det inte var kött hade jag inte märkt något. Däremot när jag smakade på den allena var konsistensen något mjukare och var liten smakskillnad.

Bra med flera alternativ och klimatsmartare sådana!

Bildkälla: MAX

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: