Vit chokladcheesecake med hallonkompott

Vit chokladcheesecake med hallonkompott – söt ostkaka på klassisk digestivebotten med gräddad philadelphiafyllning smaksatt med vit choklad, garnerad med hallonkompott.

Denna vita chokladcheesecake bakade vi till Tims födelsedagsfest i det fria vi Rålambshovsparken i bufféform. Han tycker om choklad så.. Inte för att vit choklad smakar så mycket choklad, men ändå. Då chokladen i sig är så söt behövdes inget socker i själva ostfyllningen. Hallonkompotten balanserar sötman med sin syrlighet. Det höll på att gå helt galet redan när vi stod i affären. Väl framme i kassan upptäckte Emma att vi tagit Willys philadelphia med örtsmak. Fy fan, det hade kunnat bli riktigt äckligt. Eller vem vet – en oväntad smaksensation?

Går bra att förbereda genom att laga dagen innan och själva hallonkompotten läggs på innan servering.

Mycket god!

8-10 portioner

Ingredienser

Ingredienser
Pajdeg
50 g smör
8 digestivekex

Fyllning
400 g philadelphiaost
2 st ägg
200 g vit choklad

Hallonkompott
300 g hallon, frysta funkar
ca 1 dl florsocker, efter smak

Beskrivning
Sätt ugnen på 200°. Smält smöret och stöt kexen i en mortel. Blanda smöret med kexsmulorna till en smulig massa.

Strö ut smulorna jämnt i en rund bakform med löstagbar kant som mäter cirka 25 cm i diameter. Platta ut dem till en jämntjock botten. Grädda botten i mitten av ugnen i 6-7 minuter. Sänk därefter värmen till 175 grader

Smält den vita chokladen över vattenbad. Rör ut philiadelphiaosten och rör sedan i äggen och slutligen i den smälta vita chokladen.  Smeten ska bli slät. Häll smeten i formen och ställ åter in i nedre delen av ugnen. Grädda kakan i 30-35 minuter. Ta ut kakan och låt den svalna. Förvara därefter kylskåpskallt.

Tina hallonen och mosa i florsocker efter smak. Häll hallonkompotten över cheesecaken och kyl tills servering.

Ta försiktigt loss den löstagbara kanten och skär i tårtbitar.

Etiketter: , , , , , , .

Annons

Ett svar

  1. […] Vit chokladcheesecake med hallonkompott […]

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: