Marsipan – en deg av riven sötmandel, socker, florsocker, strösocker och äggula som är en riktig godsak.
Det här blev en jättegod marsipan, en okokt sådan. Man kan göra kokt marsipan också och den ska tydligen vara enklare att forma. Men jag vet inte vad vinsten är, så jag avvaktar. Det här är mitt andra recept på marsipan, och detta är väl mer riktigt då den inte innehåller mjöl som min andra marsipan som görs på hemgjord hemgjord mandelmassa. Jättegod den med!
Den här ska jag använda till brända mandlar, den mjuka sorten med mandel i mitten och rosenröd marsipan runt om. Attans god att bara äta som den är, men då räcker det inte till de brända mandlarna. Och ja det var precis det som hände på andra advent. Men sedan som bara kulor, doppad i choklad, fikon- & konjaksfyllda marsipankulor rullade i choklad, chokladöverdragen nougatfylld marsipanrulle, nougatfyllda marsipankottar doppade i choklad, mozartkulor, fylld med rommarinerade russin.
150 g
Ingredienser
75 g mandel, skållad, skalad & mald – ca 1,5 dl
0,5 dl florsocker, siktat
2,5 msk strösocker
1 krm saft av citron
1 liten äggula
1 krm bittermandelessens, kan uteslutas
Beskrivning
Sikta ner florsocker och blanda med strösocker. Tillsätt den malda mandeln, blanda. Tillsätt citronsaft och så mycket äggula att konsistensen på marsipanen blir lagom fast.
Tillsätt eventuellt riven bittermandel eller bittermandelessens beroende på vad marsipanen ska användas till.
Använd marsipanen genast eller så in den i smörgåspapper och förvara svalt.
Smaksätt och färgsätt efter smak.
Etiketter: mat, recept, marsipan, mandelmassa, konfekt, julrecept, julmat, julbord.
Filed under: Jul, Konfekt, Påsk | Tagged: godis, julgodis, julmat, julrecept, Konfekt, mandel, mandelmassa, marsipan, mat, recept |
Kommentera