Pizza Popolo

Pizza Popolo – vedugnsbakad pizza serverad på gatan från bil, en foodtruck med vedugn. 2ndra besöket.

Ännu en tisdag och ingen indisk matbil på plats. Saknar Indian Street Food. Men men , förra veckan åt vi smaskiga pizzor i pizzatrucken och idag stod den här igen. Mumselismask med åizza igen.

LUNCH

Toscana
Salciccia, pesto på soltorkade tomater, basilika

***

Jag valde en annan pizza idag. Det fick bli Toscana med god salciccia på. Salciccia är en italiensk fläskkorv och ordet betyder just korv. Det är en så kallad råkorv och kinnehållet kan klämmat ut och användas som färs och göras köttbullar av. En supergod korv att bara slänga på grillen . På pizzan låg salciccian i mindre bitar. supergod var även denna pizza.

Food trucks är snabbmat på hjul och i nuläget får de stå två timmar på varje ställe. Maten lagas i bilen men vissa delar förbereds säkert. För att se var Pizza Poplo finns, kolla deras Facebooksida.

Pizza Popolo menyn Bildkälla: Pizza Popolo

Andra inlägg om restaurangbesök.

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: